انجینیر رحمت‌الله نبیل

 انجینیر رحمت‌الله نبیل  فرزند حبیب‌الله لوی ناب، در سال ۱۳۴۸ خورشیدی در ولسوالی جغتوی ولایت میدان وردک، در یک خانواده متدین و روشن‌فکر پا به هستی گذاشت. تحصیلات ابتدایی را تا صنف دهم در لیسه غازی شهر کابل خواند؛ با اشغال کشور توسط دولت شوری وقت نتوانست دورۀ مکتب را به پایان برساند. پس از حملۀ قشون سرخ در افغانستان، به صفوف مجاهدین پیوست و به مدت سه سال هم‌گام با آنان در برابر ارتش سرخ جهاد کرد. محترم رحمت‌الله نبیل پس از  سه سال جهاد، جهت تکمیل کردن تحصیلات خود، بیرون از کشور رفت و در سال ۱۳۶۷ خورشیدی سند فراغت از صنف دوازدهم خویش را از لیسۀ سید جمال‌الدین افغان، شهر پشاور با درجۀ اعلی دریافت کرد. در سال ۱۳۶۸ خورشیدی وارد پوهنتون/ دانشگاه «آی‌آر‌سی» گردید و در رشتۀ انجینری ساختمانی مشغول فراگیری دانش شد و سپس خود را به پوهنتون/ دانشگاه هرات منتقل کرد و در سال ۱۳۷۱ خورشیدی از رشتۀ فوق سند لیسانس خویش را به دست آود. وی به زبان‌های پشتو، فارسی دری و انگلیسی  تسلط کامل دارد.

آقای نبیل در نهادهای مختلف دولت جمهوری اسلامی افغانستان انجام وظیفه کرده‌است. پس از فارغ شدن از پوهنتون/ دانشگاه برای مدتی در موسسۀ «انکشاف و عمران افغانستان» در بخش‌های مختلف انجینری، مسوول بخش پلان، مسوول حوزۀ شرق و مسوول ادارۀ کمپ بی‌جاشده‌گان داخلی کار کرد.

در سال ۱۳۷۴خورشیدی در کمیشنری عالی سازمان ملل متحد، به‌عنوان معاون بخش برنامه‌ریزی گماشته شد و به مدت ۹سال با صداقت تمام و راستین در بخش‌های مسوول برنامه‌ریزی و مسوول ارتقای ظرفیت‎‌های کاری وزات عودت‌کننده‌گان و مهاجرین ایفای وظیفه کرده است.

با آن‌که در جریان تحصیل و انجام وظیفه، برای آقای نبیل فرصت‌ها و امکانات زنده‌گی در بیرون از کشور فراهم شد؛ اما ایشان به سبب عشق و علاقه‌یی که نسبت به وطن و مردم رنج‌دیده و ستم‌کشیدۀ خویش دارد، از کشور بیرون نرفته و در هر لحظه هم‌گام و هم‌کاسه با مردم خویش بوده است.

با شکل‌گیری حکومت جدید، رحمت‌الله نبیل در سال ۱۳۸۳ کارش را در حکومت به‌عنوان معاون روابط داخلی شورای امنیت ملی افغانستان آغاز کرد. سپس به‌عنوان رییس امور داخلی گماشته شد و پس از آن در سمت رییس هستۀ مرکزی تحلیل شورای امنیت ملی انجام وظیف کرد.

محترم رحمت‌الله نبیل، نظر به شایسته‌گی و صداقت در امر انجام شغلی‌اش، مورد اعتماد رییس‌جمهور پیشین قرار گرفته و با مشورت شخص رییس‌جمهور در سال ۱۳۸۴ خورشیدی، ریاست محافظت از رییس‌جمهور (PPS) را بنیان‌گذاری کرد.

آقای رحمت‌الله نبیل حسب لزوم دید دولت و ارایۀ خدمات صادقانه به میهن و مردم، در سال ۱۳۸۹ خورشیدی با فرمان رییس‌جمهور  و با دریافت اکثریت رای اعتماد از سوی اعضای مجلس نماینده‌گان به‌عنوان رییس عمومی امنیت ملی افغانستان انتخاب گردید و پس از دو سال خدمت صادقانه و روحیۀ عشق نسبت به وطن و مردم ستم‌دیدۀ افغانستان، مجدداً به سمت معاون شورای امنیت ملی گماشته شد.

در ماه سرطان سال ۱۳۹۲  خورشیدی به‌عنوان سرپرست ریاست عمومی امنیت ملی گماشته شد و در ماه قوس سال ۱۳۹۴ خورشیدی از سمت‌اش استعفا کرد.  رحمت‌الله نبیل پس از استعفا در یک نوار تصویری که از نشانی ریاست دفتر امنیت ملی نشر شد، تصریح کرد: «افتخار دارم که برای مدتی با شما سربازان دلیر وطن، دوشا دوش در راه دفاع از امنیت ملی کشور به هدف شناسایی، کشف و قطع فعالیت‌های تخریبی دشمنان افغانستان در این کاروان غیر سیاسی، غیر سمتی، و غیر وابسطه همسفر بودم. مردم آزاده و نجیب افغانستان، افتخار دارم که به عنوان یک شخصیت غیر وابسطه با دستان پاک، با قلب سرشار از عشق به وطن عزیزم، با روح و وجدان آرام از ریاست امنیت ملی خدا حافظی می‌نمایم.»

انجینر رحمت الله نبیل چندین‌بار مورد ستایش زعامت سیاسی قرار گرفته و مدال‌های غازی محمد ایوب خان و مدال عالی دولتی غازی وزیر محمد اکبر خان به وی اعطاء گردیده‌‌ و همچنان به پاس خدمات ارزنده، در طول سابقۀ کاری‌اش، چندین بار ترفیعات فوق العاده برایش اعطاء شده‌است.

محترم رحمت‌الله نبیل در ۲۵ سرطان سال ۱۳۹۶ در تبانی با شماری از شخصیت‌های سیاسی، خوش‌نام و مطرح کشور، جریان «محور مردم افغانستان» را بنیان‌گذاری کرد. محورمردم افغانستان، به‌عنوان یک جریان سیاسی عدالت‌خواه و ترقی‌طلب، به‌خاطر تحقق ارزش‌های دموکراسی، اهداف، مطالبات و خواست‌های مردم- به‌شمول نسل نو ونیروهای سیاسی فعال و تأثیرگذار درکشور- در پرتو دین مقدس اسلام، قانون اساسی و سایر قوانین نافذۀ کشور فعالیت می‌کند.

محترم رحمت‌الله نبیل بنابر عشق و علاقه‌یی که نسبت به میهن و مردم خویش دارد، بر آن شده تا از طربق کرسی ریاست جمهوری، خدمت‌گذار میهن و مردم خویش باشد.

انجینیر رحمت‌الله نبیل

نامزد مستقل انتخابات ریاست جمهوری اسلامی افغانستان