طالبان با خارجی‌ها می‌نشینند و به مذاکره می‌پردازند؛ اما در افغانستان فرزندان ما را می‌کشند

محترم رحمت‌الله نبیل، نامزد انتخابات ریاست جمهوری کشور در گفتگوی ویژه‌ای که با تلویزیون جهانی طلوع‌نیوز داشت در خصوص انتخابات ریاست جمهوری، مذاکرات صلح، برنامه‌های تکت انتخاباتی «امنیت و عدالت» و پیشنۀ کاری خود صحبت‌ کرد.

آقای نبیل وضعیت جاری در افغانستان را حساس و مهم عنوان کرده و گفت: «افغانستان در وضعیت حساسی قرار دارد. اگر دو پروسۀ مهم و ملی یعنی انتخابات و مذاکرات صلح به درستی مدیریت نشوند، افغانستان به‌سو بحران خواهد رفت.» وی با انتقاد از مصاحبۀ زلمی خلیل‌زاد گفت: «با دیدن مصاحبه آقای خلیل‌زاد آزرده شدم. زیرا قربانی اصلی جنگ مردم افغانستان استند؛ اما در مذاکرات صلح به طالبان و پاکستان حق ویتو داده می‌شود و آقای خلیلزاد به کابل آمده و به حکومت ما می‌گوید که ما با طالبان به توافق رسیده‌ایم؛ شما می‌توانید متن توافق‌نامه را ببینید، ولی حق بررسی آن را ندارید.» همچنین وی روش مذاکرات صلح را نادرست عنوان کرده و بیان داشت: «نیت ایالات متحده برای صلح افغانستان درست است؛ اما شیوۀ مذاکره به هیچ صورتی درست نیست. همین اکنون گروه تروریستی حقانی که چندین حملات بزرگ را در کشور انجام داده، شامل مذاکرات صلح نیست.»

رییس تکت انتخاباتی «امنیت و عدالت» در پاسخ به این پرسش که آیا با طالبان کنار خواهد آمد، گفت: «زمانی ما می‌توانیم با طالبان کنار بیاییم که میان ما و آنان وجه مشترک پیدا شود. متاسفانه طالبان امروز در بیرون از کشور با خارجی‌ها می‌نشینند؛ اما در افغانستان هر روز فرزندان ما را می‌کشند.»

رحمت‌الله نبیل با انتقاد از ناکاره‌گی‌های حکومت وحدت ملی گفت: «حکومت وحدت ملی در این پنج‌سال جزو بحران بوده و همیشه در برابر روندهای بزرگ ملی مانع واقع شده است. نبود موضع مشخص در برابر مذاکرات صلح و برنامه‌ریزی برای مهندسی کردن انتخابات، مانع پیش‌رفت و شفافیت این دو روند گردیده است. همین اکنون ما در افغانستان پنج یا شش میلیون رای‌دهنده داریم؛ اما یازده میلیون برگۀ رای‌دهی چاپ شده‌است. این خود استقلالیت کمیسیون‌های انتخاباتی را زیر پرسش می‌برد.» وی اضافه کرد: «افغانستان در وضعیت بحرانی قرار دارد؛ اما رییس‌جمهور و معاونانش روی شاخ‌های پلاستیکی دعوا دارند.»

قابل یادکرد است، مواردی که در این گزارش ذکر شد، صرف بخش‌هایی از مصاحبه است. گزارش کامل این مصاحبه تا چند ساعت دیگر از همین صفحه به نشر خواهد رسید.